Sok érv szól amellett, hogy egy szélsőséges párt miért ne kerüljön be a parlamentbe, s ezek jól ismert érvek. De van egy aspektus, amelyről mindig elfeledkezünk. Egy adott parlamenti mandátum minimum két dolgot megmutat: az egyik, hogy a párt választói támogatottsága nem több, s nem kevesebb, mint amennyi szavazatot kapott. A másik, hogy minden párt választási eredményében tükröződik az, hogy a kis választói részvétel vagy a nagy az előnyös.
A Jobbik körül kialakult egy mizéria-mítosz, amelyet korábban a MIÉP alakított ki maga körül. Az elemzéseket olvasva azonban azt látom, hogy a tőlük rettegőknek addig jó, amíg a szélsőségesnek nevezett politikai erők nem kerülnek be a parlamentbe, hiszen addig végtelen méretűre lehet nagyítani a társadalmi befolyásukat. Ez a lehetőség rögtön megszűnik, ha egy párt 5,1 vagy 6,8 százalékos választási eredményt ér el. Azt ugyanis biztosan tudhatjuk, hogy ekkora, s nem nagyobb a választókra gyakorolt hatása. Ezzel persze véget ér a hangulat-keltés lehetősége is.
A másik, amelyről mindenki elfeledkezik. A demokrácia elvileg a választói részvétel tesztje is. Általában azt fogadjuk el kiindulási alapnak, hogy minél nagyobb a részvétel, annál nagyobb az adott rezsim, s adott választási procedúra elfogadottsága. Az eddigi kutatások szerint a szélsőségesnek tartott pártoknak az kedvez, ha kevesen mennek el szavazni. Ha ez igaz, akkor a nagy pártokat, a véleményformáló értelmiséget kell felelőssé tenni abban, hogy sokan tartják távol magukat a szavazástól, nem pedig azokat a politikusokat, szavazókat, akik olyan gondolatokat, politikai álláspontokat támogatnak, amelyet a társadalom többsége szélsőségesnek tart.
A szélsőséges politikai erők elleni küzdelem része az állampolgári érdeklődés, aktivitás fenntartása. Nem elidegeníteni, hanem involválni kell a választópolgárokat. Egyben a szélsőséges politikai erő arra is ösztönöz, hogy a nagy pártok ne játszhassanak a másik tábor szavazóinak lebénítására, s így a részvételi arány csökkentésére.
Már látom előre, kedvenc hozzászólóim azt fogják kiolvasni ebből a posztból, hogy a Jobbikot támogatom. Nekik mondom, hogy demokrácia van, amelynek lényege, hogy a demokratikus versenyben részt vevő pártok formálják a küzdőteret, s az eredményeket. Erre szerettem volna felhívni a figyelmet.