Mi van, ha mindenkinek igaza van? Mi van, ha az egész csak PR?
Néhány fontos mozzanat:
- Draskovics rendészeti miniszter bemutat egy felvételt, amelyen robbantás látszik
- A felvétel egy mostani nyomozás gyanúsítottjának a számítógépén maradt fent, akit terrorista tevékenység előkészítésével vádolnak
- A HírTv azt állítja: a bemutatott terror-video egy két évvel ezelőtti rendőrségi ügy videójára emlékeztet
- A Nemzeti Nyomozó Iroda beismeri, hogy a felvétel tényleg régebbi
- Az ügyészség elmondja: a mostani ügyben nem bizonyíték a felvétel, ezért engedték meg a bemutatását
- Draskovics miniszter azt állítja: a jobboldal olyan politikai erőkkel is együttműködik, amelyek terroristákkal is kapcsolatban állnak: lásd a felvételt
Mit mond a Fidesz? – A jobboldal szövetségi politikáját érő támadást nem utasítja vissza, hanem abba kapaszkodik bele, hogy Draskovics egy két évvel korábbi, egyébként lezárt ügyet melegített fel, tupírozott fel terrorista üggyé. Csúsztatott, riogatott, tehát mondjon le (a csúsztatás látszatát a Nemzeti Nyomozó Iroda és az ügyészség nyilatkozata is alátámasztja)
Mit mond a kormány? – A történtek után válságot menedzsel, s kárt enyhít. Azt mondja, a rendőrségi szakemberek tájékoztatása lehetett félreérthető. Ugyanakkor hozzáteszi, a Nemzeti Nyomozó Iroda tényleg jól dolgozik hazai terror-elhárítási ügyekben.
Mit mond Draskovics? – Csak annyit, hogy nyilatkozata megalapozott volt.
Mit mondanak a tények? – Azt senki nem vitatta, hogy a két évvel ezelőtti felvétel egy mostani gyanúsított számítógépén volt. Ez már elég volt ahhoz a konstrukcióhoz, amely a vita alapját adta a nyilvánosság előtt.
Mit mondott eredetileg Draskovics? – Érdemes felidézni. Mert végül is ez a kulcsmondat.
"Vannak magukat demokratikusnak nevező politikusok, parlamentbe törekvő pártok képviselői, akik egy asztalnál ülnek azokkal, terveket egyeztetnek és nyilatkozatokat írnak alá azokkal, akik túl vannak ezen a választóvonalon, akik a gyanú szerint részesei voltak annak a bombának, aminek, hála istennek, csak a tesztjét láthatják a videón" - mondta a miniszter a sajtó rendelkezésére bocsátott filmfelvételre utalva.
A Jobbikra gondol, amikor politikai erőt emleget.
A bemutatott felvételt pedig „tesztnek” nevezi.
Tesztje azoknak a későbbi cselekményeknek, amelyeket azóta követtek el, vagy terveztek elkövetni. Kik? A Budaházy Györgyhöz tartozó emberek, akik éppen mostanában kerültek vizsgálati fogságba, s akik ügyeit a rendőrség és az ügyészség éppen vizsgálja.
Tehát – Draskovics nem mondta azt, hogy a bemutatott felvétel mostanában készült; nem részletezte, hogy milyen a kapcsolat a felvétel és a mostani gyanúsítottak között; a „teszt” kifejezés kitűnő választás: sugall, de nem állít. Metaforaként működik. Valakik valamit valahol azért tesztelnek, hogy a meghatározatlan későbbi időben valakik ellen valamit elkövessenek. Draskovits szavaival csak ennyit sugallt.
Draskovics nem beszélt Budaházyról. Nem beszélt a Fideszről. Legjobban a Jobbikot és támogatói körét írta körül.
A Fidesz mégis erőteljesen tiltakozott. Draskovics lemondását követelték. Fogásnak jó volt a Bajnai-kormányon.
Ugyanakkor magukra is húzták az ügyet. Egy demokratikus párt nem tiltakozik egy őt nem érintő vád ellen. Másfelől csak melegen tudja támogatnia a terrorizmus elleni harcot.
Miért húzták magukra? Mert az emberekben benyomások maradnak meg. Mert Draskovics riogat. Mert a jobboldalt vádolja. Mert minden eszközt felhasznál a jobboldal besározására. A Fidesz pedig megvédi a jobboldal és a jobboldali választók becsületét. Mert ha később sikerül bizonyítani, hogy Budaházy szoci ügynök volt, akkor ezt is elő lehet majd húzni. A saját ügynököt azért építették fel, hogy ezzel a vakond módszerrel szemétkedjenek a jobboldal ellen.
Egy normális közegben, országban a nyilvánosság azért van, mert számít ami, abban elhangzik. A politikusoknak, közéleti embereknek azért kell gondosan beszélnie, mert mindig félniük kell, hogy a tények ebből-utóbb kiderülnek, s megcáfolják az általuk állítottakat, s ha egyszer hazugságon, lódításon, csúsztatáson kapják őket, akkor ez aláássa a hitelességüket.
Magyarországon viszont a közéleti nyilvánosság manipulálható módon működik. Draskovics szerintem gondosan választotta ki nyilatkozatának a koreográfiáját: a helyet, a kontextust, a szinte mellékesen megemlített teszt videó bemutatását (az esemény a terrorizmus elleni harcra megemelt összegről szólt). PR akció volt ez, amelynek több üzenete is volt. Ha senki nem kap rá a teszt-videóra, akkor a kormány terrorizmus elleni elszántsága megy át. Ha rákapnak, akkor meg a Fidesz magyarázkodhat, hogy ők nem terroristák, s nem is támogatnak terroristákat.
Ha pedig Draskovicsról kezdenek el beszélni, akkor –legalábbis a választók egy részében- a kemény rendőrminiszter áldásos tevékenységét kritizálják.
Arra pedig egyetlen résztvevőnek sem kell számítania, hogy a sajtó a sarkára áll, s folyamatosan rákérdez mindarra, ami a politikai diskurzus PR jellegére mutatna rá.
A titkos háború - A titkos háborúban, amely a politikai elitek és a holdudvarok szintjén zajlik, a szocik azt mutatták be, hogy van eszközünk a jobboldal besározására. Fontos, hogy egy tulajdonképpen pimf ügyet használtak fel. Két évvel korábbi diák-videót mutattak be most. Aki nagyon ugrál, az majd a durvább bizonyítékokkal is szembesülhet.
A titkos háború lényege a fenyegetés. Ezt a cél is sikerült megvalósítani.