Lényegtelen mellékszál, hogy Gyurcsány Ferenc kúriát vásárol 80 millióért a Balaton mellett.
Az MSZP-nek egy tagolt társadalomhoz illő programot kell kialakítania. A balos és jobbos irányról folytatott vita teljesen felesleges.
Úrias gesztus, az igaz, de a magyar társadalom egy jelentős része maga is jól keres és jól él. Az MSZP az ő pártjuk is.
A jelentős rész azért legalább egy millió embert jelent. Közülük nem mindenki tud kúríát vásárolni, az igaz, de jelentős mennyiségű pénzük van, amelyet kellemes dolgok elköltésével vezetnek le.
A magyar közvéleményben van egy uralkodó álszent vonulat, amely nem hajlandó szembesülni azzal, hogy a kapitalizmus vannak nyertesei, vesztesei. Egy nagy néppártnak mind a két világot képviselnie kell.
Az MSZP tagsága ugyanolyan álszent, mint a magyar társadalom. Azt sem szereti, ha hivalkodnak a gazdagsággal, s azt sem, ha lúzerek vezetik. Utálja is a sikert, vágyik is rá. El is hiszi, hogy megalapozott, s bármikor kétségbe is vonja annak a hitelességét.
A választók elvesztésének nem a MSZP-s vezetők gazdagodása az oka – akinek ezzel baja van, annak az egész politikai osztállyal is baja van.
Az MSZP sikertelenné válásának az oka a reformer politika gőgössége. A „szükséges reformok” öngyilkos vezetése.
A kormányzás tekintetében Orbán Viktortól van mit tanulni. Orbán a megszorításokról nem beszélt 1998-ban, s 1999-ben. Nem volt büszke arra, hogy Szerbia bombázását engedélyezte 1999-ben. Tudta, hogy ezek népszerűtlen, szenvedélyek felkeltésére alkalmas döntések. Közben pedig súlyos tízmilliárdokkal csökkentette a költségvetés kiadásait.
Hozott egy a politizáló közvélemény szemében népszerű döntést: menesztette Princz Gábort. A Postabank konszolidációjának vitatott vagy vitatható lépéseit ez elfedte. Egy lyukat betömött, a részletek pedig olyan szakmai tudásrétegbe tartoztak, amelyet még a politizáló közvélemény sem érthetett meg.
2000-től pedig jött az önfényező korszak. Akkor viszont teli szájjal harsogták a magukét. Széchenyi-terv, lakásépítés támogatása, meg minden.
Azaz akkor beszéltek, amikor már volt mire és miből pénzt költeni.
Azt nem tudjuk, mi történt volna, ha megnyerik a következő választást. Azt viszont tudjuk, hogy a kormányon és a Fideszen belül is vita volt arról, hogy folytatható-e a költekezés. De erről nem nagyon beszéltek.
A demokratikus politikai rendszerben a kormányzás képessége abban méretődik meg, hogy a kormány saját politikai céljainak elérése érdekében meg tudja-e akadályozni a társadalom ellenállásának a megszerveződését. Ha ezt meg tudja akadályozni, akkor sikeres lesz, ha nem, akkor nem.
Gyurcsány Ferenc legnagyobb hibája és történelmi tévedése, hogy nem látta be: 300 forinton az egész , reformokat középpontba állító kormányzása tönkre mehet. A szocialista-liberális oldal a mai napig ne mondja ki, miközben tudja: Gyurcsánynak a népszavazás után le kellett volna mondania,mert totális politikai vereséget szenvedett. És mert házhoz ment érte.
Erre nem válasz az, hogy Orbán sosem mondott le. Orbán Fideszen és jobboldalon belüli befolyásának elemzése ugyanis semmit, de semmit nem mond arról, hogy a szocialistáknak hogyan kell kormányoznia. A két párt, tábor, s a közvéleményhez való viszonya ugyanis nem ugyanazon zsinórmérték szerint alakul.
Propaganda szinten hosszan lehet hőbörögni Orbán legimitás vesztésén és teljhatalmán – de aki csak erről beszél, az elfelejti, hogy 2002-ben is és a 2004-es hitelvesztést követően 2006-ban az MSZP nyert. Mégpedig ugyanazon Orbán Viktor ellen. És közben még egy népszavazást is megnyertek ellene.
A tíz százalék körüli népszerűség a kormányzás, a társadalommal való kommunikáció, az elfáradó antifasiszta duma eredménye ( ez utóbbi pótolja a „szükséges „ szembenézést – ez persze kicsit olyan, mint a „szükséges reformok”).
Gyurcsány Ferenc a meleg tüntetésen való jelenlétével,s a választmányi ülésen elmondott „demokraták egyesüljetek” szövegével éppen visszahúzza az MSZP-t, s nem előrelendíti. Ez a szöveg arra jó, hogy a visszatérését előkészítse. A párt nagyon vágyik valakire, aki kivezeti a jelenlegi mélypontról. De a vereség lényegét elkerülő dumák hangoztatásával csak konzerválni tudja a pártot.
Tudom, Orbán is demagóg. Tudom, most is vaskos ígéreteket tesz. De jelen pillanatban az MSZP van tíz százalékon, s ez nem nyilvánvaló következmény. Nem kellene ennyire pocsékul állnia. És az MSZP elleni ellenszenvnek csak a kormányzás az oka. A korrupciós vádak akkor erősödnek fel egy kormány megítélésében, ha nem jól kormányoz. Vagy ha álszent. Az MSZP sosem volt álszent. Nem ígérte a korrupciós felszámolását. Azt ígérte, ért hozzá: az derült ki, hogy nem ért hozzá. Ezért büntetik.
( Utóirat: A korrupciós vádak a kormányzás harmadik vagy hetedik évében a Fidesz ellen is ugyanilyen erősek lesznek. Ezért nem számít ez a vád. Egyébként persze számít. De ez az ország még nem áll azon a szinten, hogy egy hatalomban lévő kormány érdemi lépéseket tegyen a korrupció visszaszorítására).