A magyar politikai élet rekrutációját és alternatíváját szűkítené be a polgármesterek kitiltása a parlamentből.
A magyar politikai pártokon belüli mozgások központosítottak. A kilencvenes évek közepe óta a pártok központi vezetősége egyre nagyobb kontrollt gyakorolnak a párt politikusainak kiválasztása felett, a központi akarat erősen érvényesül.
A polgármesteri posztok a kilencvenes évek elején és közepén még nem értek sokat. Minden politikus a parlamentbe igyekezett, az tűnt a valódi politikai hatalom terének. A parlamenti politizálás megtapasztalása és a pártokon belüli hatalmi centrumok kikristályosodása után azonban világossá vált, hogy a parlamenti munka unalmas, szabályokat követő, individuumként nehezen átlátható, s a frakciófegyelem miatt előre lejátszott.
A polgármesteri poszt viszont közvetlen politikai döntési lehetőséget teremt, s a politikai élet konszolidálódásával nőtt a presztízsértéke is. A polgármester dönt, szabályozza a helyi életet – és szavazókat, meg presztízst hoz a pártnak. A politikai pártok szavazóbázisának megszilárdulásával az országos politizálás és az országos kampányok mellett felértékelődött a helyi politizálás, a helyi szavazatszerzés. Ez felértékelte a helyi politikát, s az azokat megjelenítő polgármestereket.
A politikai alternatívaképzés szerves része a saját kapcsolati háló és saját pénzforrások megszerzése. Ez nem csak a rivális pártokkal folytatott versenyben fontos, hanem a saját párton belüli küzdelemben is. A polgármesterek a helyi erőforrásokra támaszkodva, a helyi pénzekből finanszírozva magukat ki tudnak bújni a pártvezetés irányítása alól , s ezzel a párton belüli alternatíva lehetőségét teremtik meg.
A politikusok szocializációjában is fontos a helyi politizálás, s annak felértékelődése. Az országos politikai lépcsőket végigjáró politikusok másképp látják a politizálást, mint azok, akik helyben küzdenek meg a megválasztásukért, s helyben kell bizonyítaniuk. Ez a szocializáció nem rosszabb és nem jobb, mint az többi, csak éppen más, s ez másfajta szocializáció érték.
Gyurcsány Ferencnek, minden más miniszterelnökhöz képest, abból van elege, hogy a polgármesterek zsarolni tudják. De ezen a helyzeten javaslata semmit nem változtat. Ha a parlamentből kitiltja a polgármestereket, akkor az ambíciózusak az MSZP szervezeteibe férkőznek majd be. A megyei elnökké váló helyi polgármesternek óriási befolyása lehet a parlamentben ülő, megyéjéhez tartozó képviselőkre. Gyurcsány keresztül akarta vinni, hogy a párt országos vezetői dönthessenek a helyi képviselőjelöltekről, de ez megbukott a párt belső ellenállásán. Azaz az MSZP tagok és politikusok őrzik az autonómiájukat és ezzel befolyásukat. Ha nem országgyűlési képviselőként, akkor máshogy. A befolyásszerzés területe sem fog változni: ugyanúgy nyomást gyakorolnak majd, mint eddig, csak más csatornákon keresztül.