Minden perc feleslegesen elvesztegetett idő, amelyet a Bajnai –kormány a hivatalában tölt – állította nekem egy decemberi beszélgetés során egy közéleti ügyekben jártas üzletember.
A Bajnai-kormány véleménye szerint azzal fejezte be küldetését, hogy elfogadott egy normális költségvetést, amely leállította a költségvetési hiány dagadását, lefaragta a kiadásokat és adókat csökkentett.
A költségvetés elfogadása után mi dolga van még a kormánynak? , kérdezte a beszélgetés során a neves üzletember.
A Bajnai-kormány további működése csak politikai szempontokkal magyarázható, állította ,s ennek súlyos következménye van a következő másfél évre vonatkozóan.
Az új kormány ugyanis ismét csak menetközben veszi majd át a kormány kereket, ami lényegében 2011 elejére tolja ki a politikai cselekvésének a hatókörét.
A tavaszi választás után őszig is eltart majd, amire az új adminisztráció berendezkedik. A költségvetés vitája elviszi majd az őszt, az új kormány gazdaságpolitikai döntéseinek lényegében csak 2011-ben lesz hatása.
Így Magyarország egy egész évet elveszít: 2009 novemberétől 2010 novemberéig a leköszönő és a beköszönő politikai adminisztráció önérdeke és pozícióváltás tölti ki az időt.
Holott az új kormánynak „menetben” kellene átvenni a staféta botot az elődjétől, s azonnal hozzá kezdeni a maga által elképzelt átalakításokhoz.
A jelenlegi gyakorlat szerint a következő év az új kormány bemosdásával, elődjére való hivatkozással telik majd el, hiszen egészen 2011 január elejéig az új kormány bátran visszamutogathat az elődjére. Addig ugyanis az országban zajló folyamatokért nem vagy alig visel gyakorlati kormányzati felelősséget: a helyzetet nem ő teremtette, számos szabály ( például adószabályok) módosítása csak erőltetetten valósítható meg.
Nincs olyan politikai konszenzus, amely ezt az átalakulást más mederbe terelné. Ezért kellett volna idő előtti lemondásával megszüntetnie a Bajnai –kormánynak a politikai választás miatt kieső időt és a felelősség elhárítását. Ez volt a végső konklúziója a gondolatmenetnek.