A Fidesz sem tanult semmit a hibákból, s tovább fogunk döcögni.
Varga Mihály, aki várhatóan pénzügyminiszter lesz, azt mondta: a magyar költségvetési hiány nyugodtan lehet 7,5 százalék, mert ez lesz az európai átlag is.
Varga akkor nyilatkozta ezt, amikor Görögország költségvetési hiánya miatt a pénzügyi piacokon olyan bizonytalanság alakult ki, hogy az már az euró létét is fenyegeti.
A pénzügyi piacok az elmúlt hetekben világosan jelezték, hogy a görög, olasz, portugál, spanyol költségvetési hiányt itt és most finanszírozhatatlannak tartják.
Igaz, hogy ezen országok a tíz százalék feletti költségvetési hiánnyal küzdenek, de ne legyen kétségünk afelől, hogy a maastrichti három százalékos követelmény nem csak egy önként megállapított küszöb, hanem az a szint, amelyet a világ pénzügyi piacai akkor is finanszíroznak, ha vihar dúl a globális gazdaságban. Ami ennél több, az kockázatos.
Varga Mihály világossá tette, hogy a Fideszt nem zavarja, ha magas költségvetési hiányt cipel majd magával a kormány. Ez befelé jelentős politikai mozgásteret teremt, de miután Magyarországot kívülről finanszírozzák, ezért ugyanazoknak a támadásoknak és veszélyeknek teszik ki az országot, mint amelynek a szocialisták Medgyessytől Bajnai fellépéséig kitették.
Orbán Viktor és csapata fordulatról beszél, de ennek a legmarkánsabb intézkedéseket követelő területen, a költségvetés – azaz az ország –eladósodásának csökkentésében semmilyen jele nincsen. Valami azt súgja, hogy nem is lesz: Varga nem csak a választók álszentségének hódolt be, hanem a következő négy év alapvető gondolkodási keretét osztotta meg velünk: nehogy már többet vállaljunk, mint az EU átlag.
2002 óta kipróbáltuk azt a megoldást, amely a világgazdasági fellendülésre, a pénzügyi piacok bő tőkéjére, alacsony hitelezési költségekre épül. 2008 és 2010 között kiderült, hogy ez hova vezet.
A Fidesz ezt az irányt akarja tartani. Ha így lesz, akkor nem változik semmi sem.
Ha így lesz, akkor Orbán Viktor és csapta ismét megvásárolja a társadalom egy részének a támogatását. A vásárlást ismét külföldi hitelek finanszírozzák majd.
Ha így lesz, akkor az ország életét meghatározó makro keretek – az államháztartás helyzete, a politikai alkuk, a költségvetés helyzete – egyáltalán nem változnak majd meg.
Akit az elmúlt két év megriasztott, az ettől féljen. Ez a nagyobb baj, s nem a Jobbik előrenyomulása.