Gyurcsány Ferenc stratégiai döntést hozott, amikor ma lemondott a párt kongresszusán. Döntésének időtávja a következő öt évre vonatkozik: 2014-ig biztosan meghatározó szereplője akar maradni a magyar politikai életnek és a Szocialista Pártnak.
Épp azért mondott le, mert nem akar kiszállni, s tartós politikai szereplő akar maradni. A választásokig meg akarja menteni pártját a mélyütéstől, a hatalmas választási vereségektől, sőt, 2010-ben akár a választások megnyerését sem tartja lehetetlennek. Ehhez azonban meg kelltt szabadulni attól, aki a jelenlegi helyzetben a legnagyobb kolonc, saját maga a miniszterelnöki székben.
Ezt senki más nem tudta megtenni, csak saját maga. Münchausen báróként segített azon a helyzeten. amelybe magát jutatta. Az elporladás helyett a regenerálódást választotta.
Ha sikerül, bámulatos taktikai húzásnak tűnik majd a mostani döntése. A választásokon stabilizálja az MSZP helyzetét, az EP választáson közepes, a 2010-esen nagy pártként, esetleg még győzelmet is kicsihol. S ha győz, olyan mozgásteret teremt magának, amelyet még miniszterelnök nem látott. Aki ebből a helyzetből győzelemre viszi az MSZP-t, az megválasztása után azt csinál majd, amit akar. Isten-császár lesz.
A 2010-es Gyurcsány –kormánynak már meg is van a programja: a legutóbbi Gyurcsány –csomag. 19 százalék felé és egykulcs felé közelítő adórendszer, szűkülő társadalmi kiadások, újabb erőteljes költségvetési kiadás lefaragás. Mindennek világos célja lesz: 2014-re az euró-övezetbe akarja majd kormányozni az országot. Levonja majd a tanulságokat,s többé nem lesz tekintettel senki érzékenységére. Lenyomja a torkán mindenkinek azt, amit kell. Egyszer már elbaltázta. Másodszor nem fogja.
A legitimációs, kormányzási gondokat az előrehozott választás oldaná meg a legelegánsabban és legcélszerűbben. De Gyurcsányt nem ez a cél vezeti. Ő az MSZP kormányzás, s lehetőleg egy újabb Gyurcsány –kormány számára akar mozgásteret teremteni. Nem mellékesen, az MSZP-t is óvja az óriási vereségtől.
Lemondása napján én tudatosan nem temetem. Döntése nem levonulás és eltakarodás volt, hanem erőgyűjtés és pozícióváltás. Stratégiai visszavonulás egy újabb háború megnyerésére. A döntés nem a pillanatnak szólt, bár a pillanat táplálta. Egy többdimenziós stratégiai játékba kezdett bele Gyurcsány Ferenc. Nem a menthetőt menti. Új helyzetet, új felállást, új mozgásteret akar teremteni. Újra készül a kormányzásra. Lemondása pillanatában is. Ez az új helyzet lényege.