A politikai döntések kiszámíthatatlanok, mert legfeljebb háromnegyed évet –egy évet él meg egy-egy politikai és gazdasági kurzus.
A Bajnai-kormány tevékenysége is megerősíti a fenti állítást. A Bajnai-kormány manapság már semmit nem csinál, lényegi tevékenysége januárban befejeződött.
Ha nem most lenne a választás, biztos vagyok benne, hogy az MSZP elitje már azon gondolkodna, mit lehetne módosítani a Bajnai-kormány intézkedésein.
A világgazdaság - A világgazdaság is ugyanennyire változékony. Elképesztő belegondolni abba, hogy a világot megrázó válság csak másfél éves, de ez alatt is hány és hány fordulatot produkált.
A legfrissebb hír például az, hogy a WTO, amely a világkereskedelmet monitorozza, 2010-re 9,5 százalékos növekedést vár a világkereskedelemben.
Karácsony után még azon bánkódtunk, hogy a világ inkább visszafogta a fogyasztását, mint bővítette. Negyedévvel később már az egész évet a hatalmas világgazdasági bővülés éveként értelmezhetjük majd? Ez elképesztő.
Ha megvalósul, akkor 2011-re elérjük 2008-as világkereskedelmi szintet. Három év alatt leküzdjük a világgazdaság 1929 óta legnagyobb válságát?
A szerencse nyilván segít, hiszen a fejlődő piacok irtóztató volumenű belső fejlődést generálnak, ezért lesz hamar vége a csökkenési időszaknak. 1929-ben ez a tényező nem játszhatott szerepet.
Magyarország. - Ha végiggondoljuk a 2008 óta eltelt 24 hónapot, Magyarországon is igen változékony volt a gazdaságpolitikai klíma.
2008 elején Gyurcsány Ferenc legfőbb gondja az volt, hogy a 2008 tavaszi népszavazás ne hozzon megsemmisítő vereséget a számára. Utána pedig a helyzetet mérte fel, ami nem jelentett mást, mint hogy politikailag kiütött kacsaként csak egy mérsékelt visszafogási programot tudott összehozni. A saját politikai túléléséért küzdött. 2009 elején már nyíltan kimondta: nem lehet többet húzni a nadrágszíjon; kicsit korábban, 2008 nyarán még a hozzánk be nem gyűrűző válság gondolatával is eljátszott.
2009 folyamán azonban kiderült, hogy még az utolsó kunkori évben is lehet mélyreható gazdaságpolitikai változást beindítani. Az adócsökkentést és adóemelést egyszerre végrehajtó kormány többet tudott lépni, mint Gyurcsány korábban.
Orbán-kormány .- Az Orbán-kormány következő egy évét azért sem lehet pontosan belőni, mert a várható helyzet is nagyon szórtnak mutatkozik.
Van két tényező, amely eleve befolyásolja a mozgásteret: az egyik az IMF-el való megállapodás, amelynek a tétje több ezer milliárd forint. A költségvetési hiány lehetséges emelése 1 százalék pontonként körülbelül 260 milliárd forint mozgásteret jelent; ez még egy költekezésre hajlamos politikai elitnek sem kevés.
A másik tétel politikai: az önkormányzati választások ősszel. A megszorítások rontják a Fidesz népszerűségét – ám ha az IMF engedékeny, a világgazdaság Európában is fellendülésbe kezd, akkor már egy százalékos növekedés is jó sok pénzt hozhat.
A gazdaságilag megélénkülő Európában Matolcsy miniszter-jelölt államilag támogatott gazdaságfejlesztési ötleteinek is kedvezőbb lehet a megítélése.
És akkor még nem beszéltünk az Orbán-kormány legkeményebb, legdurvább, legmélyrehatóbb ígéretéről, s ez a komoly adócsökkentés gondolata. Mindezt megtetézve azzal, hogy az Orbán-kormány nem zár be iskolát, óvodát, sztk-t, kórházat, vasúti vonalat, s a nemzeti örökség más intézményeit sem.
Járai rendkívül durvákat mond, s mentségére legyen mondva, nem csak a választási kampányban. Ha rajta múlna, a szociális kiadásokat nagyon durván lefaragnák. Abból, hogy szavaiból senki nem csinál nagy ügyet, szerintem az látszik, hogy a média sem hiszi el, hogy a következő kormány megvalósítaná a javaslatait. De mi van, ha mégis?
A költségvetésben ekkor is nagyon sok pénz szabadulna fel, amit nagyon sok mindenre el lehet költeni. Fejlesztésre, támogatásra, útépítésre.
A Járai-féle tervek nem azonosak Matolcsy elképzeléseivel. Pláne nem Orbán Viktoréval. És azt sem tudjuk, hogyan alakul a következő háromnegyed év.
Vagy beindulunk, vagy toporogni fogunk a következő háromnegyed évben, szerintem ez a két lehetőség van. De az biztos, hogy az utána következő háromnegyed év egészen más lesz.
Akkor ugyanis már vagy fellendülés lesz vagy córesz. Politikailag és gazdaságilag is értve.