Amíg az MSZP-vel nem áll szóba, addig az ő szekerüket tolja.
Orbán Viktor a Jobbik frakciónál tett látogatás után azt mondta, mélyen elgondolkodna, ha az MSZP meghívná.
Miután a Jobbikhoz már elment, az üzenet világos: még a Jobbikkal is inkább, mint az MSZP-vel.
A Jobbiknak elmondta, hogy a gárda létébe nem megy bele, s minden alkotmányos eszközzel fellép az ellen, ha a Gárdát szervezik, támogatják.
Tehát az MSZP még a Gárdát szervező Jobbiknál is rosszabb.
Amikor az LMP-nél járt, azt mondta: egyetlen párt van, amely nem a jövőt építi. Nem mondta ki, de az MSZP-re gondolt.
Szóval: a Jobbik antidemokratikus törekvést támogat a Gárdával, ami elfogadhatatlan, s alkotmányos eszközökkel is fel kell lépni ellene – de politikai párbeszéd folytatható velük.
Viszont az MSZP-vel nem lehet párbeszédet folytatni, bár nem tesznek olyat, amely ellen alkotmányos eszközökkel fel kellene fellépni.
Nyilván sem a formális logika, sem a demokratikus politikai kultúra alapján nem lehet ésszerűnek nevezni ezt az álláspontot, csak akkor, ha valaki elfogadja Orbán álláspontját, hogy az MSZP persona non grata szervezet (jelentéstani képzavarral kifejezve).
Ezek azok a pillanatok a magyar politikában, amikor azt gondolom, hogy állandóan összeér az, ami összetartozik: Orbán és az MSZP kölcsönös utálata.
Mesterházy Attila a hétvégi MSZP kongresszus után a társadalmi ellenállás erőinek megszervezéséről beszélt.
Fájdalom, de nekem ez pont ugyanúgy hangzik, mint Orbán Viktor 2002-ben, pláne 2006-ban és utána.
Úgy tűnik, mindkét politikai erőnek szükség van a másik diabolizálására.
Másképpen mondva: saját identitását mindkettő a másik létéből is vezeti le.
A politikában az érzelmek és a szenvedélyek fontosak. Amíg az MSZP a számkivetett politikai erő, addig semmi baj nincs ezzel a Fidesz-politikával, mert velük együtt egy ország fúj az MSZP-re.
Ám Orbán a Jobbiknál tett látogatását azzal indokolta: a nemzeti együttműködés rendszere keretében velük is, akikkel egyáltalán nem ért egyet, le kell ülni beszélgetni.
Tehát a nemzeti együttműködés rendszerének az egyik sarokpontja, hogy az MSZP nem tartozik bele.
És ha az MSZP szavazói száma 1,8 millió lesz? Akkor hol lesz a többség, ki nem lesz a nemzeti együttműködés rendszerének része?
Elrendelni a Nemzeti Együttműködés Rendszeréről szóló parlamenti határozatot magasztos pillanat. Rendszeralapító szándékra utal. Bárki bármi is gondol róla, emelkedett, magasztos pillanat.
Azzal tökölni, s azon mórikálnia magát egy politikusnak, hogy az MSZP – és egy millió szavazója – nem részese az új politikai ideológiának épp azt a magasztos mozzanatot rombolja szét, amit a nyilatkozat kötelező kifüggesztésével Orbán meg akart őrizni.
Tényleg csak pár hétre szolgáló propaganda eszköz a nemzeti együttműködés rendszeréről szóló nyilatkozat?
Tényleg az MSZP elszigetelése ma a legfontosabb feladat?
És ha igen, ez a legfontosabb: mennyire is biztos Orbán Viktor a Fideszre szavazók támogatásában?