Még mindig csak Gyurcsány képes magával ragadó narratívát adni a szocialista, liberális tábornak. Úgyhogy, Mesterházy: Gyurcsány: 0-1.
Gyurcsány Ferenc egymaga össze tud rakni egy olyan iránymutatást, amelyre az MSZP vezérkara a nyár óta nem volt képes. Próbálkoztak, a demokratikus koalíció gondolata fel-felbukkant a kormány kritikájában, de mondandójuk nem vált ütős egyveleggé.
Nem csodafegyver az, amit Gyurcsány kitalált, de betölti azt az űrt, amelyet a baloldalon és a liberálisok között az eszmei üresség kelt. A demokratikus, 89-es alkotmány védelme tényleg közös platform lehet Orbán és a Fidesz ellen. Ha….
Ha Orbán Viktor és a Fidesz tényleg jól definiálható módon anti-demokratikus alkotmányt akar létrehozni. Ha az Isten fogalom nem csak úgy szerepel majd, mint a Trianon törvényben – mi, akik hiszünk Istenben, s mások, akik más alapokról vezetik le a világ rendjét -, ha a különböző, eddig függetlennek gondolt intézmények szemmel láthatóan elvesztik a függetlenségüket, ha a Fidesz túlzott hatalma nem csak a retorikában, hanem a mindennapokban is megjelenik ..., még sokáig sorolhatnám.
Összefoglalva, akkor lehet ez hatásos szlogen, ha a Fidesz kormányzásáról alkotott kép a szocialista, liberális politizáló közvéleményben tényleg összeáll egy olyan érzetté, amelyben Orbán és a Fidesz kormányzás nem csak tűrhetetlennek, de az általuk helyesnek vélt politikai működés végleges lebontásának minősül majd.
Ehhez azért még sok részletet ismernünk kellene, s evidensnek kell vennünk, hogy az alkotmány kialakításában csak azok a törekvések jelennek majd meg, amelyeket már eddig is megismertünk. A gondolatmenetemben például még nem számoltam azzal a lehetőséggel, hogy a Fideszen belül is válthatnak ki vitát az eddig megismert javaslatok.
Az alkotmányvédelem persze maximum csak arra jó, hogy a lelkes politizáló közvéleményt, az értelmiség politizáló részét, a véleményvezéreket magával ragadja. Alig hiszem, hogy átlag választókat nagyon izgatja az alkotmány: az alkotmány tudata – használata, értelmezése, az a gondolat, hogy azt tehetünk, amit az alkotmány lehetővé tesz – igen alacsony a magyar társadalomban.
Sőt, s ez a Gyurcsány által ajánlott koalíció gyenge pontja: az általam ismert elit értelmiség számára az alkotmány ugyanúgy csak egy távoli szöveg, mint a politikában kevéssé jártas ismerőseimnek. Az elit értelmiségnek sincs alkotmányos tudata. Én még nem hallottam, mondjuk, szerkesztőt, újságírót, kiadói menedzsert – hogy a szűkebb szakmámban maradjak – az őket érintő szakmai-üzleti konfliktusokban az alkotmányban foglaltak alapján érvelni a maguk igaza mellett.
Így azonban az Orbán-alkotmány megakadályozása nem több, mint a szokásos Orbán-ellenes retorika két hónapig érvényes, kétségtelenül nagy ívű mozzanata, amely a semmibe fog hullani, mert az alkotmány különösebben nem itatta át a gondolkodásunkat.
A 89-es alkotmány védelme alapja lehet a Fidesz –kormányzás tágabb és hosszabb távon is hatásos kritikájának, s alkalmas arra, hogy közös alapot teremtsen a szétforgácsolódott anti-fideszes tábornak. Kiindulásnak jó, de sokat azért nem kell várni tőle.
Szóval, ha Gyurcsány és támogatói nem gondolják végig az alkotmányvédelemben benne rejlő lehetőségeket, ha ezeket nem aktualizálják a következő időszakban, akkor helyettük senki nem viszi majd tovább az új dallamot.
Egy viszont biztos: Gyurcsány Ferenc nem teheti meg, hogy elfelejti azt, amit szombati beszédében kimondott. Ahhoz, hogy visszatérjen, hitelesnek kell lennie. A hitelességhez pedig következetesség és kitartás kell. Nagyon rosszul tenné, ha kormányzása gyakorlatát folytatná, amelyben minden kijelentés csak szlogen volt, maximum három hónapos érvényességgel.